Kapitalvinstbeskattning, EU-rätt
(Dnr 164-25/D)Det strider mot den fria rörligheten för kapital att kapitalvinsten vid avyttring av andelar i amerikanska delägarbeskattade LLC tas upp till beskattning.
Fråga om beskattningstidpunkt för utländsk tjänstepensionsförsäkring
Utbetalningarna från den svenska pensionsförsäkringen utgör skattepliktig inkomst av tjänst för A.
A är sedan juli 2023 bosatt i Sverige men har tidigare bott och arbetat i Schweiz. Under anställningen tjänade han in ett pensionskapital inom det schweiziska andra pelarsystemet. Arbetsgivarens inbetalningar till systemet är obligatoriska. Pensionskapitalet inom andra pelarsystemet delas in en obligatorisk del och en överobligatorisk del.
Under anställningen omfattades A av en tjänstepensionsförsäkring hos X, som var pensionsförsäkringsgivare.
Efter att A:s anställning upphörde och han inte tillträdde en ny tjänst i Schweiz skulle pensionskapitalet enligt schweizisk lagstiftning föras över till en Vested Benefits-institution.
A valde att placera kapitalet hos […] Y. Y är en schweizisk pensionsstiftelse som förvaltar intjänad tjänstepension till dess att den överförs till en ny pensionsordning eller betalas ut vid uppnådd pensionsålder. Förvaltningen av pensionskapitalet sker inom ramen för ett konto och en depå som pensionsstiftelsen öppnat för den enskildes räkning.
Eftersom A inte längre är bosatt i Schweiz kan den överobligatoriska delen av pensionskapitalet (cirka 98 procent av kapitalet) betalas ut som ett engångsbelopp, vilket är möjligt endast i särskilt reglerade situationer såsom permanent utflyttning från Schweiz.
A har ännu inte begärt något uttag och överväger därför att flytta pensionskapitalet direkt till Z AB (Z).
Pensionsmedlen från Y kommer då att överföras till en tjänstepensionsförsäkring.
Efter överföringen till Z kommer pensionsförsäkringen att omfattas av svenska regler för pensionsförsäkringar. Kapitalet kommer alltså att vara låst för utbetalning fram till 55 års ålder och under minst fem år. För A som nu är 56 år är pensionskapitalet därför låst i ytterligare fem år.
A vill veta om beskattning ska ske vid flytten av pensionskapitalet från Y till en tjänstepensionsförsäkring hos Z eller först vid framtida utbetalningar från den svenska pensionsförsäkringen.
A och Skatteverket är överens om att A ska beskattas först när utbetalningar sker från tjänstepensionsförsäkringen.
Ärendet gäller om medel som avsatts av en arbetsgivare under A:s anställning i Schweiz och därefter förts över och förvaltas vid en pensionsstiftelse i Schweiz ska beskattas redan då medlen flyttas till Z, eller först vid framtida utbetalningar från den svenska försäkringen.
Enligt Skatterättsnämnden ska A beskattas först vid utbetalningar från den svenska pensionsförsäkringen. Skälen för detta är följande.
De inbetalningar som gjorts under A:s anställning i Schweiz innebär att han har tjänat in en ersättning som utgör pension och som vid beskattningen i Sverige ska tas upp i inkomstslaget tjänst, se 10 kap. 5 § inkomstskattelagen (1999:1229).
I inkomstslaget tjänst tillämpas den så kallade kontantprincipen vilket innebär att beskattningstidpunkten inträder när inkomsten kan disponeras eller på något annat sätt kommer den skattskyldige till del, 8 §.
Inbetalningarna under A:s anställning i Schweiz har gjorts till en arbetsgivaranknuten pensionsförsäkring. Därefter har pensionskapitalet flyttats och placerats hos Y. Förvaltningen där sker inte inom ramen för en försäkring, men medlen är låsta för uttag förutom i vissa reglerade fall. Varken inbetalningarna till den schweiziska pensionsförsäkringen eller flytten till Y innebär enligt Skatterättsnämnden att medlen kommit A till del, jfr HFD 2019 ref. 13 punkt 22 och där angivna rättsfall.
Den omständigheten att A innan en eventuell flytt av pensionskapitalet till en tjänstepensionsförsäkring vid Z kan begära utbetalningar från Y eftersom han inte längre bor permanent i Schweiz kan inte heller anses innebära att beskattningstidpunkten har infallit (HFD 2019 ref. 13).
Enligt förutsättningarna i ärendet gäller vidare att A kommer att göra en direkt överföring av pensionsmedel från Y till pensionsförsäkringen hos Z. Enligt Skatterättsnämndens mening innebär inte heller denna överföring att pensionskapitalet har kommit A till del.
Inom pensionsförsäkringen vid Z kommer medlen att vara låsta fram till dess att utbetalning enligt villkoren för försäkringen kan ske. En sådan utbetalning innebär att A disponerar medlen och att ersättningen då ska tas upp till beskattning.
I avgörandet har Katia Cejie, Mattias Dahlberg, Christina Eng, Fredrik Hammarström, Richard Hellenius, Olof Sundin och Eva Östman Johansson deltagit.
Ärendet har föredragits av Karin Schuster von Bärnrode
Det strider mot den fria rörligheten för kapital att kapitalvinsten vid avyttring av andelar i amerikanska delägarbeskattade LLC tas upp till beskattning.
Fråga om beskattningskonsekvenser vid gåva av andel i fastighetsförvaltande handelsbolag. Även fråga om skatteflyktslagen är tillämplig på förfarandet.
Ett fastighetsförvärv kan utgöra ett rationaliseringsförvärv även om den förvärvade fastigheten inte ägs i samma proportion som den redan ägda fastigheten.
En stiftelses bidrag till ett aktiebolag som bedriver forskning har inte ansetts utgöra ett främjande av ett allmännyttigt ändamål.
Fråga om beskattningstidpunkt för utländsk tjänstepensionsförsäkring
Fråga om väsentlig anknytning uppkommer då ett aktiebolags lån omvandlas till antingen ett vinstandelslån eller till ett kapitalandelslån med eventuell konverteringsrätt.
Förvärv av en bostadsrättslägenhet som ska användas som fritidsbostad ger inte väsentlig anknytning till Sverige.
Termisk behandling av parkslide berättigar till skattereduktion för hushållsarbete.
Fråga om väsentlig anknytning på grund av vistelse i Sverige för umgänge med barn
Fråga om väsentlig anknytning på grund av innehav av jordbruksfastighet samt förvärv av aktiebolag för skötsel av fastigheten.