Skattesats
(Dnr 16-26/I)Fråga om försäljning av smält nöttalg omfattas av den reducerade skattesatsen för livsmedel.
Fråga om försäljning av smält nöttalg omfattas av den reducerade skattesatsen för livsmedel.
X AB:s försäljning av smält nöttalg i sina butiker omfattas av den reducerade skattesatsen för livsmedel.
X AB driver [butiker], med huvudsaklig inriktning på fågelmat.
Bolaget överväger att ta in en ny produkt, smält nöttalg från KRAV-certifierade och gräsbetande nötkreatur. Produkten kan användas vid exempelvis matlagning och bakning, men också som energitillskott för fåglar.
Produkten är framtagen i en livsmedelsgodkänd anläggning. Bolagets leverantör fakturerar produkten med reducerad skattesats för livsmedel. Produkten är också märkt och deklarerad som livsmedel och ska säljas av bolaget i samma utförande och förpackning som hos livsmedelsbutiker. Bolaget varken bearbetar eller packar om produkten.
Bolaget vill veta om försäljningen av produkten i sina butiker omfattas av den reducerade skattesatsen för livsmedel.
Bolaget redovisar ingen egen inställning till frågan.
Skatteverket anser att bolagets försäljning av produkten omfattas av den reducerade skattesatsen för livsmedel.
Skatteverket utgår från att nöttalg är en sådan produkt som ses som livsmedel enligt artikel 2 i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 178/2002 (livsmedelsförordningen).
Skatteverket för fram att varans objektiva egenskaper ska vara utgångspunkt för bedömningen. Vem som är säljare saknar betydelse. I vilken verksamhet varan tillhandahålls saknar också självständig betydelse för klassificeringen, så länge varan uppfyller kriterierna för att anses vara ett livsmedel för människor.
Det förhållandet att produkten även kan användas för andra ändamål, exempelvis som fågelmat, utesluter inte att den samtidigt kan vara ett livsmedel i mervärdesskatterättslig mening. Avgörande är om varan objektivt sett är ett livsmedel enligt livsmedelsförordningen och därmed omfattas av punkt 1 i bilaga III till mervärdesskattedirektivet (2006/112/EG). Något krav på att varan uteslutande eller ens huvudsakligen ska användas av den genomsnittlige konsumenten som livsmedel för människor kan inte utläsas av lagstiftning eller praxis.
Frågan är om bolagets försäljning av smält nöttalg i sina butiker, som i huvudsak är inriktade på försäljning av fågelmat, omfattas av den reducerade skattesatsen för livsmedel.
Enligt 9 kap. 19 § mervärdesskattelagen (2023:200) gäller en reducerad skattesats för leverans av sådana livsmedel som avses i artikel 2 i EU:s livsmedelsförordning, med vissa undantag som inte är aktuella här. Enligt denna artikel avses alla ämnen eller produkter, oberoende av bearbetningsgrad, som är avsedda, eller rimligen kan förväntas, att förtäras av människor.
Mervärdesskattelagens bestämmelse grundas på artikel 98 i mervärdesskattedirektivet och punkt 1 i bilaga III till direktivet. Av dessa bestämmelser framgår att medlemsstaterna får tillämpa en reducerad skattesats på livsmedel för människors konsumtion.
EU-domstolen har uttalat att begreppet ”livsmedel för människors konsumtion” ska tolkas så, att det avser alla produkter som innehåller näringsämnen som bygger upp, tillför energi och reglerar människokroppens funktion och som är nödvändiga för att den mänskliga organismen ska kunna bevaras, fungera och utvecklas, vilka konsumeras i syfte att tillföra den mänskliga organismen dessa näringsämnen (Staatssecretaris van Financiën, C-331/19, EU:C:2020:786).
Skatterättsnämnden bedömer att produkten smält nöttalg har sådana egenskaper att den kan klassificeras som livsmedel enligt dessa bestämmelser. Det har inte någon betydelse att bolaget avser att sälja produkten i butiker som huvudsakligen är inriktade på försäljning av fågelmat (jfr HFD 2018 not. 31). Inte heller att produkten kan ha flera användningsområden. Den reducerade skattesatsen för livsmedel är därmed tillämplig.
I avgörandet har Rolf Bohlin, Jeanette Fored, Kristina Harmsen Hogendoorn (ordförande), Anna Sandberg Nilsson, Peter Segefalk, Madelaine Tunudd och Eva Östman Johansson deltagit.
Ärendet har föredragits av Camilla Sandström.
Fråga om försäljning av smält nöttalg omfattas av den reducerade skattesatsen för livsmedel.
Fråga om hyresvärds upplåtelse av parkeringsplatser till sina bostadshyresgäster omfattas av undantag från skatteplikt inom fastighetsområdet.
Fråga om hyresvärds upplåtelse av parkeringsplatser till sina bostadshyresgäster omfattas av undantag från skatteplikt inom fastighetsområdet.
Fråga om bostadsrättsförenings upplåtelse av parkeringsplatser till sina medlemmar omfattas av undantag från skatteplikt inom fastighetsområdet.
Fråga om bostadsrättsförenings upplåtelse av parkeringsplatser till sina medlemmar omfattas av undantag från skatteplikt inom fastighetsområdet.
Fråga om bostadsrättsförenings upplåtelse av parkeringsplatser till sina medlemmar omfattas av undantag från skatteplikt inom fastighetsområdet.
Fråga om avdragsbegränsningen för stadigvarande bostad är tillämplig på ingående skatt hänförlig till avgift för anslutning av fastighet till kommunens vatten- och avloppsanläggning.
Tillhandahållande av förrådscontainrar har inte ansetts vara uthyrning av fastighet.
Fråga om tillhandahållande av läkarintyg, som ska ges in till Transportstyrelsen i körkortsärenden, omfattas av undantaget från skatteplikt för sjukvård.
Fråga om uthyrning av bostadsmoduler är uthyrning av fastighet. Även fråga om det förhållande att hyresgästen hyr ut modulerna som boende innebär att avdragsbegränsningen för stadigvarande bostad blir tillämplig.