A avser att lyfta utdelning från X AB och vill veta om han vid beräkning enligt reglerna i 57 kap. IL av gränsbelopp avseende sina andelar i X AB för beskattningsår 2011 (fråga 1) och för beskattningsåren 2012 och 2013 (fråga 2) får i det lönebaserade utrymmet beakta även kontant ersättning som lämnats till arbetstagare i Y AB, till den del ersättningen motsvarar X AB:s andel och innehavstid i Y AB. Vid jakande svar på dessa frågor vill han veta om bedömningen ändras vid en prövning mot skatteflyktslagen (fråga 3).
Parterna är överens om att i löneunderlaget enligt 57 kap. 17 § IL får räknas med ersättningar som utbetalas till arbetstagare i Y AB utan hinder av den marknadsnotering aktierna i bolaget är föremål för och att skatteflyktslagen inte är tillämplig.
Rättsligt
Vid tillämpning av de särskilda reglerna i 57 kap. IL för utdelning och kapitalvinst i fåmansföretag anses ett aktiebolag inte vara ett fåmansföretag om aktierna är upptagna till handel på en reglerad marknad (jfr 3 § första stycket med 56 kap. 3 §).
För aktier i fåmansföretag som är kvalificerade andelar beräknas enligt 57 kap. 10 § IL ett gränsbelopp som utgörs av summan av årets gränsbelopp och sparat utdelningsutrymme, uppräknat på visst sätt. Årets gränsbelopp får enligt 11 § första stycket 2 beräknas för andelar i ett fåmansföretag med beaktande av ett lönebaserat utrymme enligt 16-19 §§.
Det löneunderlag som grundar det lönebaserade utrymmet beräknas enligt 57 kap. 17 § första stycket IL på grundval av viss kontant ersättning som hos arbetstagaren ska tas upp i inkomstslaget tjänst och som under året före beskattningsåret har lämnats till arbetstagarna i företaget och i dess dotterföretag. Om ersättningen avser arbetstagare i ett dotterföretag som inte är helägt eller som ägts under del av det år som löneunderlaget avser ska ersättningen begränsas enligt andra stycket.
Skatterättsnämndens bedömning
Frågorna 1 och 2
X AB är ett fåmansföretag som ägs av A. Hans aktier i bolaget är kvalificerade andelar. X AB äger i sin tur 65 procent av aktierna i dotterbolaget Y AB.
Frågan i ärendet är huruvida den omständigheten att aktierna i Y AB är marknadsnoterade innebär att löner som utbetalas till arbetstagarna i bolaget inte får beaktas vid beräkningen av löneunderlaget avseende aktierna i X AB.
Det gäller närmare bestämt hur uttrycket "arbetstagarna i företaget och i dess dotterföretag" i 57 kap. 17 § första stycket IL ska tolkas. Uttrycket har, bortsett från en redaktionell justering, haft samma utformning sedan bestämmelsen tillkom år 1994 (SFS 1994:778).
Klart är att ordet företag i detta fall syftar på det aktuella fåmansföretaget, dvs. X AB. Om uttrycket skulle innefatta ett krav på att även dotterföretaget är ett fåmansföretag skulle Y AB inte uppfylla denna förutsättning så länge bolagets aktier var upptagna till handel på NASDAQ OMX, Small Cap, som till skillnad från First North är en reglerad marknad i den mening som avses i 56 kap. 3 § IL.
Något sådant krav kan emellertid inte utläsas av bestämmelsen och har inte heller kommit till uttryck i förarbetena (prop. 1993/94:234).
Skatterättsnämnden finner mot bakgrund av det anförda att det inte är något hinder för att beakta utbetalda ersättningar till arbetstagarna i ett dotterbolag att aktierna i bolaget är marknadsnoterade. Frågorna ska därför besvaras jakande.
Fråga 3
Något skäl att göra en annan bedömning med stöd av skatteflyktslagen föreligger inte.
Beslutande: André, ordf., Svanberg, Dahlberg, Gäverth, Påhlsson, Sjökvist, Werkell
Sekreterare: Tottie
Föredragande: Grotander