Personaloption enligt 11 a kap. IL
(Dnr 65-23/D)Fråga om vad som avses med begreppet ”verksamheten” i 11 a kap. 9 § andra stycket inkomstskattelagen.
Fastigheter som förvärvats av företagsledare i bolag som bedrev byggnadsrörelse har ansetts som lagertillgångar för förvärvaren.
Fastigheterna (...) utgör lagertillgångar för A.
A äger samtliga andelar i X AB som i sin tur äger samtliga andelar i Y AB. Det senare bolaget bedrev aktiv byggnadsrörelse i vart fall till och med år 2006. A förvärvade[ett antal år dessförinnan vissa fastigheter]. Vid förvärvet av fastigheterna var A företagsledare i Y AB. Fastigheterna förvärvades i investeringssyfte. A såg en affärsmöjlighet i att kunna förvärva och iordningsställa dessa fastigheter till ett bra pris.
Vid förvärvstidpunkten fanns byggnader på några av fastigheterna. Dessa byggnader revs kort efter förvärvet och några nya byggnader har inte uppförts. Fastigheterna har inte använts för byggnation i byggnadsrörelsen. Under åren (...) och (...) hyrde Y AB lagerplats på fastigheterna. Bolaget utnyttjade en yta [om ca 6 % av den totala ytan].
A har nu för avsikt att sälja fastigheterna. Han frågar om fastigheterna är att betrakta som lagertillgångar i byggnadsrörelse (fråga 1) och om så inte är fallet om han kan anses bedriva kvalificerad tomtrörelse (fråga 2).
Skatteverket anser att fastigheterna utgör lagertillgångar hos A.
Enligt 27 kap. 4 § inkomstskattelagen första stycket (1999:1229), IL, blir en fastighet som förvärvas genom köp, byte eller på liknande sätt av någon som bedriver byggnadsrörelse eller handel med fastigheter lagertillgång hos förvärvaren. Första stycket gäller också om förvärvaren är företagsledare i ett fåmansföretag och fastigheten skulle ha varit en lagertillgång i byggnadsrörelse eller handel med fastigheter om den hade förvärvats av företaget.
Bestämmelserna i 27 kap. 4 § IL gäller enligt 5 § inte om fastigheten uppenbarligen förvärvats för att till huvudsaklig del användas stadigvarande i annan näringsverksamhet än fastighetsförvaltning som bedrivs av, såvitt nu är ifråga, fastighetsägaren eller av ett fåmansföretag där fastighetsägaren är företagsledare eller, när det gäller byggnadsrörelse, om förvärvet uppenbarligen helt saknar samband med byggnadsrörelsen.
Av 27 kap. 4 § IL följer att fastigheterna utgör lagertillgångar i byggnadsrörelse i A:s hand. Inte något av undantagen i 5 § kan anses föreligga.
Fråga 2 förfaller.
Beslutande: André, ordf., Svanberg, Dahlberg, Gäverth, Sjökvist, Påhlsson, Werkell
Sekreterare, tillika föredragande: Gilbe
Fråga om vad som avses med begreppet ”verksamheten” i 11 a kap. 9 § andra stycket inkomstskattelagen.
Fråga om beskattningskonsekvenserna av en serie transaktioner som ska genomföras i syfte att förvärva en fastighet från en bostadsrättsförening.
Kostnader för arbete och material vid installation av en viss typ av lastbalanserare har inte ansetts kunna ingå i underlaget för skattereduktion för installation av laddningspunkt för elfordon.
Fråga om en person som avser att flytta från Sverige och behålla ett flertal styrelseuppdrag i kombination med aktieinnehav – understigande tio procent – i svenska rörelsedrivande bolag ska anses ha väsentlig anknytning hit.
En enskild näringsidkare har erhållit elstöd som omfattar både privat elförbrukning och elförbrukning i näringsverksamheten. Den del av stödet som belöper på el förbrukad i verksamheten ska tas upp som intäkt i näringsverksamheten.
Restauranganställd som köper råvaror m.m. från arbetsgivarens lager och på obetald rast tillagar en maträtt anses erhålla en sådan färdig måltid som omfattas av reglerna om kostförmån.
Uttag från försäkringskapitalet för bistående av förvaltning av försäkringsavtal medför att försäkringen inte kan klassificeras som en pensionsförsäkring.
En person som är utflyttad från Sverige sedan 2017 men har behållit den tidigare permanentbostaden i Sverige där hans hustru varit bosatt till och med 2020 har ansetts ha väsentlig anknytning hit.
En amerikansk trust har inte ansetts motsvara en svensk familjestiftelse. En utbetalning från trusten ska därför inte beskattas som periodiskt understöd.
Ersättning för handel med valuta för annans räkning ska beskattas i inkomstslaget tjänst