Väsentlig anknytning
(Dnr 22-25/D)Ett fortsatt innehav av samtliga aktier i ett svenskt rörelsedrivande bolag har ansetts innebära en väsentlig anknytning till Sverige även om verksamheten i bolaget utförs utanför Sverige.
Förvärv av bostadsrättslägenhet för fritidsändamål och en vuxen sons återbosättning i Sverige har inte ansetts medföra väsentlig anknytning hit.
Enbart den omständigheten att familjen förvärvar en bostadsrättslägenhet i Sverige innebär inte att X ska anses obegränsat skattskyldig här på grund av väsentlig anknytning hit enligt 3 kap. 3 § första stycket 3 jämfört med 7 § inkomstskattelagen (1999:1229).
X är sedan fem år tillbaka bosatt [utomlands] tillsammans med sin familj. Ansökan vilar på förutsättningen att han inte har någon väsentlig anknytning till Sverige. Familjen avser nu att förvärva en bostadsrättslägenhet i Sverige i storleksordningen tre rum och kök som de ska använda som fritidsbostad i stället för det fritidshus de sålde år 2006. X vill veta om han genom ett sådant förvärv får väsentlig anknytning hit och om det spelar någon roll om han själv, hans hustru Y eller de båda tillsammans förvärvar bostadsrätten.
Skatterättsnämnden anser i likhet med Skatteverket att den anknytning till Sverige som förvärvet av en bostadsrättslägenhet innebär inte medför att X får en sådan väsentlig anknytning hit som avses i de i beskedet nämnda bestämmelserna. Den omständigheten att en vuxen son kan komma att studera vid ett universitet i Sverige saknar betydelse för bedömningen.
Beslutande: André, ordf., Svanberg, Dahlberg, Gäverth, Påhlsson, Sjökvist, Werkell
Sekreterare: Gilbe
Föredragande: Grotander
Ett fortsatt innehav av samtliga aktier i ett svenskt rörelsedrivande bolag har ansetts innebära en väsentlig anknytning till Sverige även om verksamheten i bolaget utförs utanför Sverige.
En arbetsgivares bidrag till inträde till en musikkonsert utgör inte en skattefri personalvårdsförmån.
Fråga om uttagsbeskattning kan ske när den kontanta ersättningen vid en fastighetsreglering understiger 42 000 kr. Även fråga om skatteflyktslagen kan vara tillämplig på förfarandet.
Avräkning enligt avräkningslagen för avkastningsskatt har bedömts föreligga utan hinder av skatteavtal.
Fråga om ett förfarande som innefattar gåva av aktier till en stiftelse medför utdelningsbeskattning av givaren. Även fråga om stiftelsen ska beskattas för gåvan samt om gåvan ska beaktas vid bedömningen av fullföljdskravet.
Fråga om svensk beskattning av utdelning ska begränsas till högst 5 procent av utdelningens bruttobelopp enligt skatteavtalet mellan Sverige och Storbritannien
Fråga om ett särskilt vistelsemönster innebär att stadigvarande vistelse i Sverige föreligger.
Fråga om en stiftelse vid bedömningen av fullföljdskravet kan tillgodoräkna sig bidrag som betalas ut till en högskola för vissa specifika ändamål.
Frågor om beskattning ska ske vid överlåtelser till underpris och en efterföljande fusion i samband med en omstrukturering av ägandet i ett fastighetsförvaltande bolag. Även fråga om skatteflyktslagen är tillämplig på förfarandet.
Frågor om beskattning, avdrag, SLP m.m. vid avsättning enligt utländsk pensionsordning.