Skattereduktion för installation av grön teknik
(Dnr 119-25/D)Skattereduktion kan inte medges för installation av solcellsbatteri på en jordbruksfastighet där elen till viss del används i en ekonomibyggnad.
Ett byggnadsrörelsedrivande företags förvärv av andelar i fastighetsförvaltande kommanditbolag har i visst fall ansetts uppenbarligen helt sakna samband med rörelsen.
Kapitalvinst på andelarna i kommanditbolagen ska inte tas upp.
Sökandebolaget har bedrivit byggnadsrörelse genom att i början av 1970-talet på mark som det köpt låtit bygga fem småhus i [en ort], vilka senare sålts, samt under åren 1974-1988 och 1999-2004 gjort samma sak avseende 16 småhus i [en annan ort].
Mellan åren 1980 och 2000 har bolaget (direkt och indirekt genom fastighetsförvaltande kommanditbolag) förvärvat sju bebyggda hyresfastigheter i [den förstnämnda orten] med ett i dagsläget sammanlagt marknadsvärde om ca 300 mkr.
På hyresfastigheterna har sökandebolaget med anlitande av externa byggnadsfirmor låtit utföra sedvanligt underhåll samt mindre ombyggnader på två av dem. Dessa byggnadsfirmor har inte varit involverade i byggnationen av småhusen.
Bolaget frågar om det kan avyttra andelarna i de fastighetsförvaltande kommanditbolagen utan kapitalvinstbeskattning. Parterna är ense om att så kan ske.
Skatterättsnämnden, som utgår från att skalbolagsbeskattning ej aktualiseras, gör följande bedömning.
Bolagets kapitalvinst på näringsbetingade andelar är skattefri enligt 25 a kap. 5 § första stycket inkomstskattelagen (1999:1229), IL, jämfört med 3 och3 a §§ i samma kapitel. Detta förutsätter att andelarna inte är lagerandelar.
Eftersom bolaget enligt givna förutsättningar bedrev byggnadsrörelse vid tiden för förvärvet av andelarna i kommanditbolagen är — såvitt nu är i fråga — enligt villkoret i 27 kap. 5 § 2 IL andelarna kapitaltillgångar endast om förvärvet uppenbarligen helt saknade samband med byggnadsrörelsen.
Bolagets byggnadsrörelse har inriktats på uppförande av småhus medan fastighetsförvaltningen avsett hyresfastigheter. Med hänsyn härtill och till vad som i övrigt upplysts om bolagets verksamhet får förvärvet av andelarna anses uppenbarligen helt sakna samband med byggnadsrörelsen (jfr prop. 1980/81:68 s. 150-157, särsk. s. 155, och även RÅ 1984 Aa 46). Bolagets kapitalvinst på omfrågade andelar är därför skattefri.
Beslutande: André, ordf., Svanberg, Dahlberg, Gäverth, Jönsson, Sjökvist, Werkell
Sekreterare, tillika föredragande: Roupe
Skattereduktion kan inte medges för installation av solcellsbatteri på en jordbruksfastighet där elen till viss del används i en ekonomibyggnad.
Ett friskvårdsbidrag som används för ljusbehandling har inte ansetts utgöra en skattefri personalvårdsförmån.
Särskilt kvalificerade andelar har ansetts utgöra kvalificerade andelar vid tillämpning av utomståenderegeln.
En person, utflyttad från Sverige sedan 2008, avser att öka sitt aktieinnehav till minst 10 procent men mindre än 20 procent i max fem svenska rörelsedrivande bolag. Personen har inte ansetts få väsentlig anknytning till Sverige.
Frågor om beskattning, med anledning av avstående av pensionsåtaganden som tryggats i en pensionsstiftelse, i samband med försäljning av det bolag stiftelsen är knuten till.
Ett bolag avser att omvandla fordringar på dotterbolag och dotterdotterbolag till aktieägartillskott alternativt efterskänka fordringarna. Transaktionerna har inte ansetts innebära att dotterbolagen erhåller en inkomst som är skattepliktig för bolaget enligt CFC-reglerna.
Fråga om en person ska anses ha väsentlig anknytning till Sverige på grund av att han inte varaktigt bosatt sig på en viss utländsk ort efter flytten från Sverige. Också fråga om när näringsverksamhet bedriven i enskild firma ska anses avvecklad vid bedömning av väsentlig anknytning.
En person som varit utflyttad från Sverige sedan 2017 avser att köpa en lägenhet i Sverige i syfte att använda som fritidsbostad. Personen har inte ansetts få väsentlig anknytning till Sverige.
Fråga om överlåtelse av aktier utan ersättning innebär att förvärvaren ska inkomstbeskattas eller om förvärvet utgör en skattefri gåva.
En pantbank avser att ge ut personaloptioner enligt 11 a kapitlet inkomstskattelagen. Fråga om pantbanksverksamhet är en sådan verksamhet som omfattas av kapitlet.