Avräkning avkastningsskatt
(Dnr 16-25/D)Avräkning enligt avräkningslagen för avkastningsskatt har bedömts föreligga utan hinder av skatteavtal.
Ett bolag som färdigställt byggprojekt genom underentreprenörer har ansetts bedriva byggnadsrörelse. Aktierna i bolaget utgjorde därmed kapitaltillgångar för ägarna.
Sökandenas aktier i X AB utgör kapitaltillgångar för dem.
[Makarna] A och B äger tillsammans 50 procent av aktierna i X AB. Resterande aktier ägs av [makarna] C och D. Familjerna äger dessutom var sitt byggnadsrörelsedrivande bolag, Y AB respektive Z AB. (...).
För utförande av mindre byggprojekt lämnas anbud genom respektive byggbolag. För större gemensamma uppdrag lämnas anbud genom X AB. X AB har ingen egen personal anställd utan upphandlar nödvändiga byggtjänster för projekten, i huvudsak från Y AB och Z AB.
X AB äger ett antal fastigheter och har alltsedan bolaget bildades [i början av 1990-talet] haft inkomster från såväl bygguppdrag som fastighetsförvaltning. Den övervägande delen av omsättningen har varit hänförlig till inkomsterna från bygguppdragen.
Med anledning av att sökandena avser att avyttra sina aktier i X AB till Z AB vill de veta om aktierna ska betraktas som lagertillgångar i byggnadsrörelse enligt 27 kap. 6 § inkomstskattelagen (1999:1229), IL, eller kapitaltillgångar.
Skatteverket är ense med sökandena om att X AB, förutom fastighetsförvaltning, bedriver byggnadsrörelse och att aktierna i bolaget därmed är att hänföra till kapitaltillgångar.
Med hänsyn till vad som framgår i ärendet om verksamheten i X AB kan bolaget inte betraktas som ett sådant bolag som reglerna om lagerandelar i fastighetsförvaltande bolag i 27 kap. 6 § IL är tillämpliga på. Sökandenas aktier i X AB utgör därmed kapitaltillgångar för dem.
Beslutande: André, ordf., Svanberg, Gäverth, Jönsson, Påhlsson, Sjökvist, Werkell
Sekreterare: Tottie
Föredragande: Grotander
Avräkning enligt avräkningslagen för avkastningsskatt har bedömts föreligga utan hinder av skatteavtal.
Fråga om svensk beskattning av utdelning ska begränsas till högst 5 procent av utdelningens bruttobelopp enligt skatteavtalet mellan Sverige och Storbritannien
Fråga om ett särskilt vistelsemönster innebär att stadigvarande vistelse i Sverige föreligger.
Fråga om en stiftelse vid bedömningen av fullföljdskravet kan tillgodoräkna sig bidrag som betalas ut till en högskola för vissa specifika ändamål.
Frågor om beskattning ska ske vid överlåtelser till underpris och en efterföljande fusion i samband med en omstrukturering av ägandet i ett fastighetsförvaltande bolag. Även fråga om skatteflyktslagen är tillämplig på förfarandet.
Frågor om beskattning, avdrag, SLP m.m. vid avsättning enligt utländsk pensionsordning.
Förvärv av fastighet i Sverige genom bolag som ägs av en från Sverige utflyttad person har inte ansetts innebära väsentlig anknytning.
Fråga om en utländsk trust respektive en utländsk stiftelse motsvarar en svensk familjestiftelse.
Fråga om en viss typ av utbetalning omfattas av Forskarskattenämndens beslut om skattelättnader.
Fråga om överlåtelse av samtliga aktierna i ett bolag är en underprisöverlåtelse samt om skatteflyktslagen är tillämplig.