Skattereduktion för hushållstjänster (RUT-avdrag)
(Dnr 147-25/D)Termisk behandling av parkslide berättigar till skattereduktion för hushållsarbete.
Skattefrihet för utdelning på näringsbetingade aktier har ansetts omfatta endast de aktier som mottagaren själv äger.
Fråga 1
A ska inte inkomstbeskattas.
Frågorna 2 och 3
X AB (Delägarbolaget) ska inkomstbeskattas.
Fråga 4
Lagen (1995:575) mot skatteflykt (skatteflyktslagen) är inte tillämplig.
A äger aktier i Y AB, som är komplementär i Z KB. A äger vidare samtliga aktier i Delägarbolaget, som är kommanditdelägare i Z KB.
A avser att före ordinarie bolagsstämma i Y AB vederlagsfritt till Delägarbolaget överlåta sin rätt till kommande utdelning för ett räkenskapsår avseende sina aktier i Y AB. Delägarbolaget kommer härefter att få det belopp som är hänförligt till utdelningsrätterna.
Med anledning härav frågar A om han ska inkomstbeskattas för utdelning (fråga 1), om inkomsten av utdelningsrätterna är skattefri för Delägarbolaget (fråga 2), om svaret på fråga 2 förändras om Delägarbolaget äger (andra) aktier i Y AB (fråga 3) och om skatteflyktslagen är tillämplig (fråga 4).
A och Skatteverket är ense om att han inte ska beskattas och att skatteflyktslagen inte är tillämplig. Skatteverket anser i motsats till Delägarbolaget att bolaget ska beskattas.
Fråga 1
Av praxis framgår att aktieägare, som är fysiska personer och som före aktuella utdelningstidpunkter för en begränsad tid överlåtit sin rätt till kommande utdelning, inte ska inkomstbeskattas för det belopp som aktiebolaget betalar ut till annan person som har rätt till utdelningen (RÅ 2006 ref. 45 och RÅ 2009 ref. 68). A ska alltså inte beskattas för den aktuella inkomsten.
Frågorna 2 och 3
I ansökan lämnas som förutsättning att aktierna i Y AB skulle räknas som näringsbetingade andelar enligt 24 kap. 13 § inkomstskattelagen (1999:1229), IL, om de hade ägts av Delägarbolaget. Det sägs vidare att bolagets utdelning på aktierna i Y AB bör vara skattefri såsom för utdelning på näringsbetingade andelar enligt 24 kap. 17 § IL. Detta bör gälla oavsett om Delägarbolaget äger de aktier till vilka utdelningen är hänförlig eller ej.
I 24 kap. 13 IL, föreskrivs att "[m]ed näringsbetingad andel avses en andel i ett aktiebolag ... , om den uppfyller villkoren i 14 § och ägs av en sådan juridisk person (ägarföretaget) som är 1. ett svenskt aktiebolag ...".
Enligt Skatterättsnämndens uppfattning bör bestämmelsen i 24 kap. 17 § IL jämförd med kapitlets 13 § tolkas så att det för skattefrihet för utdelning på näringsbetingade andelar krävs att mottagaren äger de andelar varpå utdelning utgår.
Av förutsättningarna framgår att Delägarbolaget inte kommer att äga de aktier till vilka utdelningsrätterna är hänförliga. Det finns därför inte någon grund för att undanta bolaget från beskattning av den aktuella utdelningen.
Fråga 4
Prövningen av förfarandet mot skatteflyktslagen görs mot bakgrund av svaren på frågorna 1?3.
Av i motiveringen till svaret på fråga 1 åberopad praxis följer att skatteflyktslagen inte är tillämplig.
Fråga 4 förfaller till den del förfarandet avser de förhållanden som bedömts under frågorna 2 och 3.
Beslutande: André, ordf., Svanberg, Dahlberg, Gäverth, Påhlsson, Sjökvist, Werkell
Sekreterare, tillika föredragande: Roupe
Termisk behandling av parkslide berättigar till skattereduktion för hushållsarbete.
Fråga om väsentlig anknytning på grund av innehav av jordbruksfastighet samt förvärv av aktiebolag för skötsel av fastigheten.
Skattereduktion kan inte medges för installation av solcellsbatteri på en jordbruksfastighet där elen till viss del används i en ekonomibyggnad.
Ett friskvårdsbidrag som används för ljusbehandling har inte ansetts utgöra en skattefri personalvårdsförmån.
Särskilt kvalificerade andelar har ansetts utgöra kvalificerade andelar vid tillämpning av utomståenderegeln.
En person, utflyttad från Sverige sedan 2008, avser att öka sitt aktieinnehav till minst 10 procent men mindre än 20 procent i max fem svenska rörelsedrivande bolag. Personen har inte ansetts få väsentlig anknytning till Sverige.
Frågor om beskattning, med anledning av avstående av pensionsåtaganden som tryggats i en pensionsstiftelse, i samband med försäljning av det bolag stiftelsen är knuten till.
Ett bolag avser att omvandla fordringar på dotterbolag och dotterdotterbolag till aktieägartillskott alternativt efterskänka fordringarna. Transaktionerna har inte ansetts innebära att dotterbolagen erhåller en inkomst som är skattepliktig för bolaget enligt CFC-reglerna.
Fråga om en person ska anses ha väsentlig anknytning till Sverige på grund av att han inte varaktigt bosatt sig på en viss utländsk ort efter flytten från Sverige. Också fråga om när näringsverksamhet bedriven i enskild firma ska anses avvecklad vid bedömning av väsentlig anknytning.
En person som varit utflyttad från Sverige sedan 2017 avser att köpa en lägenhet i Sverige i syfte att använda som fritidsbostad. Personen har inte ansetts få väsentlig anknytning till Sverige.