Skattereduktion för installation av grön teknik
(Dnr 58-24/D)Skattereduktion har medgetts för installation av en laddningsbox som, förutom laddningspunkt, även innehåller en integrerad funktion för dubbelriktad laddning.
Försäljning av elva fastigheter under en tioårsperiod har inte ansetts leda till att säljaren bedriver handel med fastigheter.
A bedriver inte handel med fastigheter.
Under 1995 förvärvade A 22 fastigheter i (…) av en affärsbekant mot att han övertog betalningsansvaret för samtliga i fastigheterna intecknade skulder. Då det var fråga om korsvisa inteckningar ställde säljarens kreditgivare som villkor för förvärvet att A tog över hela fastighetsbeståndet.
A uppger att syftet med förvärvet av fastigheterna var att bedriva fastighetsförvaltning och att därigenom skaffa sig ett stabilt förmögenhetsunderlag. Han har varken före eller efter 1995 förvärvat några ytterligare fastigheter med undantag för familjens bostadsfastigheter.
Under den tioårsperiod som följde på köpet avyttrade A elva fastigheter. Vissa av fastigheterna, däribland en obebyggd tomt och en lantbruksenhet, var inte lämpade att ingå i förvaltningsverksamheten. En fastighet såldes också till ett bolag som han äger bl.a. tillsammans med sin son.
Vad gäller de försäljningar som sedan företogs, syftade de till att åstadkomma en förtätning av kvarvarande fastighetsbestånd och att få till stånd en effektivare förvaltning. A hade inte utfört om- eller tillbyggnader på någon av de sålda fastigheterna och den värdeökning som uppkommit berodde på prisrörelser på fastighetsmarknaden.
Som ett första led i ett generationsskifte avser han att överlåta samtliga elva kvarvarande fastigheter till ett aktiebolag som han äger tillsammans med sina barn. Bolaget som ska förvärva fastigheterna är ett helägt dotterbolag till X AB som är moderbolag i en koncern med [viss verksamhet]. A är huvudaktieägare i X AB. Han har även ägarintressen i flera bolag utanför koncernen.
Enligt lämnade förutsättningar bedriver inget av de bolag A äger del i handel med fastigheter eller byggnadsrörelse. Inte heller driver någon annan i familjen verksamhet av något sådant slag.
A vill veta om han anses bedriva handel med fastigheter.
Parternas samstämmiga uppfattning är att de företagna transaktionerna sammantaget med den planerade överlåtelsen av de kvarvarande fastigheterna inte leder till att A ska anses bedriva handel med fastigheter.
Bestämmelser om handel med fastigheter finns i 27 kap. 2–8 och 18 §§ inkomstskattelagen (1999:1229).
Vad som utgör handel med fastigheter framgår varken av lagtext eller förarbeten. Bedömningen får i stället göras med ledning av de allmänna principerna för näringsverksamhet i 13 kap. och praxis på området.
Av 13 kap. 1 § framgår att med näringsverksamhet avses förvärvsverksamhet som bedrivs yrkesmässigt och självständigt.
A har under en tidsperiod om ca tio år avyttrat ett förhållandevis stort antal fastigheter. Med hänsyn till vad som anförts om skälen till fastighetsförvärven, att A efter 1995 inte förvärvat några ytterligare fastigheter (med undantag för byte av familjens privatbostadsfastighet) samt att hälften av fastigheterna fortfarande innehas av honom ska han dock inte anses bedriva handel med fastigheter.
Inte heller medför överlåtelsen av de kvarvarande fastigheterna till ett bolag i X-koncernen, vilket A indirekt äger tillsammans med sina barn, att han ska anses påbörja sådan handel.
I avgörandet har deltagit Peder André, ordf., Birgitta Pettersson, Mattias Dahlberg, Christina Eng, Marie Jönsson, Robert Påhlsson och Ulla Werkell.
Ärendet har föredragits av Marcus Andersson.
I den slutliga handläggningen har även Maria Doeser deltagit.
Skattereduktion har medgetts för installation av en laddningsbox som, förutom laddningspunkt, även innehåller en integrerad funktion för dubbelriktad laddning.
Fråga om ersättning som utgått på grund av nekat avverkningstillstånd med avdragsrätt kan sättas av till ersättningsfond. Ansökan av allmänna ombudet.
Fråga om tillskjutandet av en fordran från en kommun till dess helägda dotterbolag samt vidare från dotterbolaget till dess dotterbolag utgör skattepliktiga driftbidrag.
Fråga om hur indirekt ägande ska beräknas vid bedömningen av om ett företag är ett fåmansföretag. Även fråga om tillämpning av utomståenderegeln och skatteflyktslagen.
Optioner utfärdade i USA utgör inte värdepapper i den mening som avses i värdepappersregeln
En person med ett aktieinnehav i ett svenskt bolag på över 10 procent som ger rätt till mindre än 5 procent av vinstutdelningen har ansetts ha ett väsentligt inflytande i näringsverksamhet i Sverige. Vid en samlad bedömning har personen dock inte ansetts ha väsentlig anknytning hit.
Fråga om ett förvärv av aktier utan ersättning ska inkomstbeskattas eller anses utgöra en skattefri gåva
Uttrycket kontant ersättning i 45 kap. 5 § IL har ansetts omfatta övertagande av lån. Också fråga om hur stor del av gjorda värdeminskningsavdrag m.m. som ska återföras vid avyttring av en ideell andel av en fastighet.
Fråga om en överlåtelse av aktier är att betrakta som en underprisöverlåtelse samt om sidovederlag i form av arbetsinsatser ska beaktas vid en prövning av 23 kap. 11 § första stycket IL. Även fråga om tillämpning av skatteflyktslagen
Fråga om en överlåtelse av aktier är att betrakta som en underprisöverlåtelse samt om sidovederlag i form av arbetsinsatser ska beaktas vid en prövning av 23 kap. 11 § första stycket IL. Även fråga om tillämpning av skatteflyktslagen.