Omstrukturering, skatteflykt
(Dnr 19-25/D)Fråga om två olika förfaranden som genomförs i syfte att överföra vinstmedel mellan två bolag föranleder utdelningsbeskattning av aktieägaren med tillämpning av verklig innebörd eller skatteflyktslagen.
Prövning mot verksamhet i annat fåmansföretag med samma eller likartad verksamhet har inte ansetts kunna göras när överlåtelse skett till ett dotterbolag.
Fråga 1
A:s aktier i X AB ska inte anses som kvalificerade andelar enligt 57 kap. 4 § inkomstskattelagen (1999:1229), IL.
X AB bedrev maskinrörelse genom dotterföretaget Y AB. Rörelsen överläts till Z AB i början av år 2001. Inledningsvis hyrdes den fastighet där rörelsen bedrivs ut till Z AB men i slutet av år 2002 överläts även den. Kvar i Y AB finns ett maskinlager som är under avveckling.
A äger 9 procent av aktierna i X AB. Övriga delägare är inte närstående till honom. Han var fram till februari 2001 verksam i betydande omfattning i Y AB då han övergick till att vara verkställande direktör och styrelseledamot i Z AB. Därefter har han inte varit verksam i något bolag i X-koncernen. Han är inte, och har inte heller tidigare varit, delägare i vare sig Z AB eller dess moderföretag Å AB.
Den första frågan är om A:s aktier i X AB ska anses som kvalificerade andelar.
Skatterättsnämnden gör följande bedömning.
Av 57 kap. 4 § första stycket 1 IL framgår såvitt nu är ifråga att en andel i ett fåmansföretag ska anses kvalificerad om andelsägaren eller någon närstående under beskattningsåret eller något av de fem föregående beskattningsåren varit verksam i betydande omfattning i företaget eller i ett annat fåmansföretag som bedriver samma eller likartad verksamhet.
A har inte varit verksam i något bolag i X-koncernen sedan början av år 2001. Hans aktier i X AB är därför med tillämpning av första ledet i 57 kap. 4 § första stycket 1 IL inte kvalificerade andelar efter karensperiodens utgång.
Det återstår att pröva om aktierna kan anses kvalificerade enligt andra ledet i nämnda lagrum av det skälet att A är verksam i betydande omfattning i ett annat fåmansföretag som bedriver samma eller likartad verksamhet. Av praxis får anses följa att något sådant likartat samband mellan de aktuella företagen — X AB och Z AB — som krävs för att aktierna ska vara kvalificerade andelar inte föreligger (RÅ 2005 ref. 3).
Fråga 2 förfaller.
Beslutande: André, ordf., Svanberg, Dahlberg, Gäverth, Påhlsson, Sjökvist, Werkell
Sekreterare: Tottie
Föredragande: Alfreds
Fråga om två olika förfaranden som genomförs i syfte att överföra vinstmedel mellan två bolag föranleder utdelningsbeskattning av aktieägaren med tillämpning av verklig innebörd eller skatteflyktslagen.
Ett fortsatt innehav av samtliga aktier i ett svenskt rörelsedrivande bolag har ansetts innebära en väsentlig anknytning till Sverige även om verksamheten i bolaget utförs utanför Sverige.
En arbetsgivares bidrag till inträde till en musikkonsert utgör inte en skattefri personalvårdsförmån.
Fråga om uttagsbeskattning kan ske när den kontanta ersättningen vid en fastighetsreglering understiger 42 000 kr. Även fråga om skatteflyktslagen kan vara tillämplig på förfarandet.
Avräkning enligt avräkningslagen för avkastningsskatt har bedömts föreligga utan hinder av skatteavtal.
Fråga om ett förfarande som innefattar gåva av aktier till en stiftelse medför utdelningsbeskattning av givaren. Även fråga om stiftelsen ska beskattas för gåvan samt om gåvan ska beaktas vid bedömningen av fullföljdskravet.
Fråga om svensk beskattning av utdelning ska begränsas till högst 5 procent av utdelningens bruttobelopp enligt skatteavtalet mellan Sverige och Storbritannien
Fråga om en stiftelse vid bedömningen av fullföljdskravet kan tillgodoräkna sig bidrag som betalas ut till en högskola för vissa specifika ändamål.
Fråga om ett särskilt vistelsemönster innebär att stadigvarande vistelse i Sverige föreligger.
Frågor om beskattning ska ske vid överlåtelser till underpris och en efterföljande fusion i samband med en omstrukturering av ägandet i ett fastighetsförvaltande bolag. Även fråga om skatteflyktslagen är tillämplig på förfarandet.