Rationaliseringsförvärv
(Dnr 161-25/D)Ett fastighetsförvärv kan utgöra ett rationaliseringsförvärv även om den förvärvade fastigheten inte ägs i samma proportion som den redan ägda fastigheten.
Fråga om fåmansföretag bedriver samma eller likartad verksamhet.
Aktierna i Y AB kommer inte att vara kvalificerade andelar efter det att kvalifikationstiden i 57 kap. 4 § första stycket 1 inkomstskattelagen (1999:1229) löpt ut.
Omständigheterna
A äger samtliga aktier i X AB. Han är verksam i betydande omfattning i bolaget och aktierna är därför kvalificerade andelar enligt 57 kap. 4 § första stycket 1.
X AB, som är en friskola med profilering mot idrott, bedriver med tillstånd av Skolinspektionen "högskoleförberedande" gymnasieutbildning (...). Skolan står även under inspektionens tillsyn.
A avser att sälja sina aktier till det av honom likaledes helägda Y AB varefter X AB ska överlåtas till en extern köpare. Y AB har aldrig bedrivit någon annan verksamhet än aktieförvaltning och ska efter avyttringen av aktierna i X AB även fortsättningsvis vara endast kapitalförvaltande. A kommer efter försäljningen inte vara verksam i, eller ha någon annan anknytning till, X AB.
A planerar därefter att i ett annat av honom helägt bolag, Z AB, börja bedriva yrkeshögskoleutbildning. Högskolan ska erbjuda en elitidrottstränarutbildning avseende (...) idrotter som är anslutna till Riksidrottsförbundet. Utbildningen som finansieras genom statsbidrag är eftergymnasial. A kommer att vara verksam i betydande omfattning i Z AB.
Av ansökan framgår vidare att inte vare sig verksamhet, tillgångar eller personal kommer att föras över från X AB eller Y AB till Z AB.
A vill veta om den planerade verksamheten i Z AB och den som idag bedrivs i X AB är att betrakta som samma eller likartade med följd att hans aktier i Y AB kommer att vara kvalificerade andelar efter den femåriga karenstidens utgång.
Hans uppfattning är att aktierna i Y AB inte kommer att vara kvalificerade eftersom inga tillgångar överförs vare sig från X AB eller Y AB till Z AB. Dessutom är verksamheterna i X AB och Z AB av så skilda slag att han inte har någon nytta av de kunskaper, den branschkännedom och de affärskontakter han fått genom verksamheten i X AB.
Skatteverket delar denna uppfattning.
Av 57 kap. 4 § första stycket 1 framgår — såvitt nu är i fråga — att en aktie är kvalificerad om andelsägaren under beskattningsåret eller något av de fem föregående beskattningsåren varit verksam i företaget eller i ett annat fåmansföretag som bedriver samma eller likartad verksamhet.
Av praxis framgår att uttrycket "samma eller likartad verksamhet" i huvudsak tar sikte på sådana fall där hela eller delar av verksamheten i ett fåmansföretag överförs till ett annat sådant företag och där verksamheten i det senare företaget ligger inom ramen för den tidigare bedrivna verksamheten eller på fall där likartat samband föreligger mellan företagen (RÅ 1999 ref. 28, RÅ 2010 ref. 11 I-V samt HFD 2011 ref. 75).
Vid försäljningen av aktierna i X AB till den externe köparen kommer Y AB att tillgodogöra sig kapital som genererats i X AB och som härrör från A:s arbetsinsatser i där. Y AB får därför anses bedriva samma och likartad verksamhet som X AB. Frågan är då om denna verksamhet är samma eller likartad den som kommer att bedrivas i Z AB.
Enligt vad som upplysts i ärendet kommer någon verksamhet inte att överföras mellan Y AB och Z AB som kan medföra att de ska anses bedriva samma eller likartad verksamhet i bestämmelsens mening. Varken det förhållandet att båda bolagen bedriver utbildning eller vad omständigheterna i övrigt ger vid handen leder enligt Skatterättsnämndens mening till någon annan bedömning.
A:s aktier i Y AB utgör därmed inte kvalificerade andelar efter utgången av den i 57 kap. 4 § första stycket 1 angivna femårsperioden.
Beslutande: André, ordf., Svanberg, Dahlberg, Gäverth, Lundström. Påhlsson, Werkell
Sekreterare: Alfreds
Föredragande: Grotander
Ett fastighetsförvärv kan utgöra ett rationaliseringsförvärv även om den förvärvade fastigheten inte ägs i samma proportion som den redan ägda fastigheten.
Förvärv av en bostadsrättslägenhet som ska användas som fritidsbostad ger inte väsentlig anknytning till Sverige.
Termisk behandling av parkslide berättigar till skattereduktion för hushållsarbete.
Fråga om väsentlig anknytning på grund av vistelse i Sverige för umgänge med barn
Fråga om väsentlig anknytning på grund av innehav av jordbruksfastighet samt förvärv av aktiebolag för skötsel av fastigheten.
Skattereduktion kan inte medges för installation av solcellsbatteri på en jordbruksfastighet där elen till viss del används i en ekonomibyggnad.
Fråga om avdrag för ränteutgifter för krediter där kapitalförsäkring ingår som säkerhet.
Ett friskvårdsbidrag som används för ljusbehandling har inte ansetts utgöra en skattefri personalvårdsförmån.
Särskilt kvalificerade andelar har ansetts utgöra kvalificerade andelar vid tillämpning av utomståenderegeln.
En person, utflyttad från Sverige sedan 2008, avser att öka sitt aktieinnehav till minst 10 procent men mindre än 20 procent i max fem svenska rörelsedrivande bolag. Personen har inte ansetts få väsentlig anknytning till Sverige.