Personaloption enligt 11 a kap. IL
(Dnr 65-23/D)Fråga om vad som avses med begreppet ”verksamheten” i 11 a kap. 9 § andra stycket inkomstskattelagen.
Två fåmansföretag har ansetts bedriva samma eller likartade verksamhet.
Fråga 1
Aktierna i NYAB är kvalificerade andelar enligt 57 kap. 4 § inkomstskattelagen (1999:1229).
A och B äger hälften vardera av aktierna i X AB och Y AB. Y AB äger i sin tur samtliga aktier i Z AB.
X AB och Y AB bildades år 2007. Samma år förvärvade X AB först aktierna i Z AB från A och B och sålde sedan aktierna vidare till Y AB. X AB har därefter inte bedrivit någon annan verksamhet än att förvalta det kapital som försäljningen genererade genom s.k. diskretionär förvaltning. Försäljningen av aktierna i Z AB medförde för A:s del att han beskattades för kapitalvinsten med 100 inkomstbasbelopp i inkomstslaget tjänst enligt 57 kap. 22 §.
Vid X AB:s förvärv av aktierna i Z AB var såväl A som B verksamma i betydande omfattning i den [verksamhet] som Z AB bedrev. De är fortfarande verksamma i betydande omfattning i det sistnämnda bolaget.
A och B avser att under år 2013, för belopp motsvarande deras anskaffningsutgift, överlåta sina aktier i X AB till ett av dem nybildat bolag, NYAB. Därefter kommer X AB, och senare även NYAB, att likvideras.
A vill veta om hans aktier i NYAB kommer att vara kvalificerade andelar enligt 57 kap. 4 § (fråga 1) och för det fall att frågan besvaras nekande, om lagen (1999:575) mot skatteflykt är tillämplig på förfarandet (fråga 2). Enligt hans uppfattning blir andelarna i NYAB inte kvalificerade. Skatteverket är av motsatt uppfattning.
Enligt 57 kap. 4 § första stycket 1 är en andel i ett fåmansföretag kvalificerad om andelsägaren eller någon närstående under beskattningsåret eller något av de fem föregående beskattningsåren varit verksam i betydande omfattning i företaget eller i ett annat fåmansföretag eller i ett fåmanshandelsbolag som bedriver samma eller likartad verksamhet.
Av praxis framgår att jämförelsen med ett annat fåmansföretag som bedriver samma eller likartad verksamhet i huvudsak tar sikte på sådana fall där hela eller delar av verksamheten i ett fåmansföretag har överförts till ett annat sådant företag och där verksamheten i det senare företaget ligger inom ramen för den tidigare bedrivna verksamheten eller på fall där likartat samband föreligger mellan bolagen (RÅ 1999 ref. 28, RÅ 2010 ref. 11 I−V, HFD 2011 ref. 75 och HFD 2012 ref. 67 I).
Fråga 1
Enligt förutsättningarna kommer A inte att vara verksam i NYAB. Det återstår därmed att pröva om han är eller har varit verksam i ett annat fåmansföretag som bedriver samma eller likartad verksamhet som NYAB.
Vid försäljningen av Z AB till Y AB under år 2007 tillgodogjorde sig X AB det kapital som genererats i Z AB och som kan hänföras till A:s och B:s arbetsinsatser där. X AB har sedan förvaltat detta kapital. Därmed får verksamhet motsvarande den som bedrevs i Z AB anses ha överförts till X AB. Vid likvidationen av X AB övertas denna verksamhet av NYAB (jfr HFD 2011 ref. 75 och HFD 2011 not. 88).
Av det anförda följer att NYAB och Z AB ska anses bedriva samma eller likartad verksamhet. Eftersom A är verksam i betydande omfattning i Z AB blir hans aktier i NYAB kvalificerade andelar. Den omständigheten att han vid avyttringen av aktierna i Z AB inkomståret 2007 blivit beskattad med ett belopp motsvarande 100 inkomstbasbelopp i inkomstslaget tjänst påverkar enligt Skatterättsnämndens mening inte bedömningen av karaktären på hans aktier i NYAB.
Fråga 2
Med hänsyn till svaret på fråga 1 förfaller fråga 2.
Beslutande: André, ordf., Svanberg, Gäverth, Hellenius, Lohela, Lundström, Werkell
Sekreterareoch föredragande: Alfreds
Fråga om vad som avses med begreppet ”verksamheten” i 11 a kap. 9 § andra stycket inkomstskattelagen.
Fråga om beskattningskonsekvenserna av en serie transaktioner som ska genomföras i syfte att förvärva en fastighet från en bostadsrättsförening.
Kostnader för arbete och material vid installation av en viss typ av lastbalanserare har inte ansetts kunna ingå i underlaget för skattereduktion för installation av laddningspunkt för elfordon.
Fråga om en person som avser att flytta från Sverige och behålla ett flertal styrelseuppdrag i kombination med aktieinnehav – understigande tio procent – i svenska rörelsedrivande bolag ska anses ha väsentlig anknytning hit.
En enskild näringsidkare har erhållit elstöd som omfattar både privat elförbrukning och elförbrukning i näringsverksamheten. Den del av stödet som belöper på el förbrukad i verksamheten ska tas upp som intäkt i näringsverksamheten.
Restauranganställd som köper råvaror m.m. från arbetsgivarens lager och på obetald rast tillagar en maträtt anses erhålla en sådan färdig måltid som omfattas av reglerna om kostförmån.
Uttag från försäkringskapitalet för bistående av förvaltning av försäkringsavtal medför att försäkringen inte kan klassificeras som en pensionsförsäkring.
En person som är utflyttad från Sverige sedan 2017 men har behållit den tidigare permanentbostaden i Sverige där hans hustru varit bosatt till och med 2020 har ansetts ha väsentlig anknytning hit.
En amerikansk trust har inte ansetts motsvara en svensk familjestiftelse. En utbetalning från trusten ska därför inte beskattas som periodiskt understöd.
Ersättning för handel med valuta för annans räkning ska beskattas i inkomstslaget tjänst