Rationaliseringsförvärv
(Dnr 161-25/D)Ett fastighetsförvärv kan utgöra ett rationaliseringsförvärv även om den förvärvade fastigheten inte ägs i samma proportion som den redan ägda fastigheten.
Fastighet innehållande ett flertal utarrenderade byggnadstomter som ska överlåtas i ett sammanhang till en köpare har, vid prövning av om enkel tomtrörelse uppkommer, ansetts utgöra endast en enhet.
En avyttring av fastigheten på det tilltänkta sättet ska hos samtliga sökande beskattas i inkomstslaget kapital.
Sökandena äger tillsammans fastigheten (...) i (...) kommun. Fastigheten har varit i familjens ägo under lång tid. A och B, som är systrar, förvärvade fastigheten [i början av 1980-talet] genom gåva av sina föräldrar. [I början av 2000-talet] blev B:s söner, C och D, delägare i fastigheten efter gåvor av sin mor.
Fastigheten utnyttjades ursprungligen som jordbruksmark men har sedan mitten av 1960-talet använts för tomtuthyrning. Detaljplan för fritidshusbebyggelse gäller sedan [början av 1960-talet]. På fastigheten finns nu [ett 40-tal] byggnadstomter, samtliga upplåtna med arrendekontrakt. Husen på tomterna ägs av arrendatorerna. Även tomtförsäljningar har förekommit, den senaste [i mitten av 1960-talet]. På fastigheten finns även (...) vägar och strandängar.
Sökandena avser att avyttra hela fastigheten vid ett tillfälle till en av arrendatorerna bildad ekonomisk förening, samfällighet eller motsvarande.
Frågan i ärendet gäller om avyttringen ska behandlas som en enda markförsäljning med beskattning i inkomstslaget kapital eller om beskattning ska ske i inkomstslaget näringsverksamhet enligt reglerna för tomtrörelse i 27 kap. inkomstskattelagen (1999:1229), IL.
Skatteverket anser att beskattning ska ske i inkomstslaget kapital.
Omständigheterna är inte sådana att kvalificerad tomtrörelse enligt 27 kap. 10 § IL föreligger.
Frågan är då om avyttringen leder till att enkel tomtrörelse enligt kapitlets 11-15 §§ uppkommer.
Mot bakgrund av att avyttringen sker i ett sammanhang till en köpare får den anses omfatta endast en enhet (jfr prop. 1967:153 s. 150 och RÅ82 1:61). Med hänsyn härtill och då inga andra byggnadstomter avyttrats under en tioårsperiod uppkommer ingen enkel tomtrörelse. Beskattning ska i stället ske i inkomstslaget kapital.
Beslutande: André, ordf., Svanberg, Dahlberg, Diurson, Påhlsson, Sjökvist, Werkell
Sekreterare: Tottie
Föredragande: Grotander
Ett fastighetsförvärv kan utgöra ett rationaliseringsförvärv även om den förvärvade fastigheten inte ägs i samma proportion som den redan ägda fastigheten.
Termisk behandling av parkslide berättigar till skattereduktion för hushållsarbete.
Fråga om väsentlig anknytning på grund av vistelse i Sverige för umgänge med barn
Fråga om väsentlig anknytning på grund av innehav av jordbruksfastighet samt förvärv av aktiebolag för skötsel av fastigheten.
Skattereduktion kan inte medges för installation av solcellsbatteri på en jordbruksfastighet där elen till viss del används i en ekonomibyggnad.
Fråga om avdrag för ränteutgifter för krediter där kapitalförsäkring ingår som säkerhet.
Ett friskvårdsbidrag som används för ljusbehandling har inte ansetts utgöra en skattefri personalvårdsförmån.
Särskilt kvalificerade andelar har ansetts utgöra kvalificerade andelar vid tillämpning av utomståenderegeln.
En person, utflyttad från Sverige sedan 2008, avser att öka sitt aktieinnehav till minst 10 procent men mindre än 20 procent i max fem svenska rörelsedrivande bolag. Personen har inte ansetts få väsentlig anknytning till Sverige.
Frågor om beskattning, med anledning av avstående av pensionsåtaganden som tryggats i en pensionsstiftelse, i samband med försäljning av det bolag stiftelsen är knuten till.