C äger ett fastighetsbestånd i (…) bestående av [ett antal] fastigheter med ett sammanlagt marknadsvärde om ca (…) miljoner kr. Fastighetsförvaltningen handhas av extern fastighetsförvaltare.
Avsikten är att C som ett led i ett generationsskifte ska omstrukturera sitt fastighetsinnehav enligt följande. [Vart och ett] av hans [barn], D, A och B, ska samäga ett aktiebolag med sin far med ägarandelarna 40 procent och 60 procent. Bolagen benämns i ansökan AB 1, AB 2 och AB 3.
Bolagen kommer i sin tur att förvärva dotterbolag. C ska därefter genom gåva överlåta sina direktägda fastigheter till dotterbolagen så att varje fastighet kommer att ägas i sin helhet av ett dotterbolag.
Som alternativ till det nu beskriva förfarandet ska C inledningsvis själv äga samtliga aktier i holdingbolagen. I ett följande steg överlåter han genom gåva aktierna i dessa bolag till [barnen] så att ägarbilden blir densamma som enligt huvudalternativet. Slutligen överlåter han fastigheterna till dotterbolagen på sätt beskrivits ovan.
Enligt lämnade förutsättningar ska de tre holdingbolagen, AB 1, AB 2 och AB 3, inte bedriva någon annan verksamhet än att förvalta dotterbolagsaktierna. Vidare ska D vara verksam i dotterbolag till holdingbolaget AB 1 i sådan omfattning att [D:s] aktier i AB 1 kommer att vara kvalificerade andelar.
Däremot kommer enligt ansökan A, B och C inte själva att vara verksamma i dotterbolagen som ägs av övriga två holdingbolag i sådan grad att deras aktier redan på den grunden är kvalificerade. I dessa bolag kommer fastighetsförvaltningen att fortsätta att handhas av extern fastighetsförvaltare. Det kommer inte heller att ske någon överföring av tillgångar mellan bolagen.
Mot den bakgrunden önskar sökandena få besked om det förhållandet att D är verksam i betydande omfattning i dotterbolag till holdingbolaget AB 1 medför att sökandenas respektive aktieinnehav i de båda övriga holdingbolagen också blir kvalificerade andelar.
Skatteverket är ense med sökandena att aktierna inte kommer att vara kvalificerade andelar.