Skattesats
(Dnr 11-22/I)Tillhandahållande av golfträning och -spel i simulator omfattas av reducerad skattesats
Ett elhandelsbolag som enligt avtal med kraftbolag köper in och levererar frikraft till frikraftskunder utan ersättning ska debitera mervärdesskatt på fakturan till kraftbolagen för levererad frikraft.
X AB är skyldigt att betala mervärdesskatt för den omsättning av el som X AB fakturerar kraftbolagen.
X AB är ett elhandelsbolag som genom avtal åtagit sig att åt kraftbolag administrera och leverera el till frikraftskunder, dvs. kunder som har s.k. frikraftsavtal med kraftbolagen. Enligt avtalet mellan X AB och kraftbolagen fakturerar X AB frikraftskunderna enbart för den överförbrukning (förbrukningen utöver frikraften) som eventuellt uppstår. Överförbrukningen debiteras kunderna med gängse pålagor såsom energiskatt på el och elcertifikatsavgift. Vidare fakturerar X AB kraftbolagen en gång per år för all den frikraft som levererats till frikraftskunderna. X AB vill med ansökan få klarlagt om dessa frikraftsleveranser ska debiteras kraftbolagen med eller utan mervärdesskatt. Skatteverket anser att mervärdesskatt ska debiteras.
Skatterättsnämnden gör följande bedömning.
Av 1 kap. 1 § första stycket 1 mervärdesskattelagen (1994:200), ML, framgår att mervärdesskatt ska betalas vid sådan omsättning inom landet av varor eller tjänster som är skattepliktig och görs i en yrkesmässig verksamhet. Den som omsätter varan eller tjänsten är skyldig att betala skatten, med vissa här inte aktuella undantag (1 kap. 2 § första stycket 1 ML). Med omsättning av en vara förstås att den överlåts mot ersättning (2 kap. 1 § första stycket 1 ML). Elektrisk kraft räknas som en vara (1 kap. 6 § ML).
Avtalet mellan X AB och kraftbolagen innebär inte att X AB övertagit frikraftsavtalen i fråga från kraftbolagen. Kraftbolagens ursprungliga åtaganden gentemot frikraftskunderna förutsätts fortfarande gälla. Vid sådant förhållande får elleveranserna från X AB, såvitt avser frikraften, ses som omsättningar till kraftbolagen. Det innebär att X AB i enlighet med 1 kap. 2 § första stycket 1 ML ska betala mervärdesskatt för den omsättning av el som X AB fakturerar kraftbolagen.
Beslutande: Svanberg, ordf., Ohlson, Harmsen Hogendoorn, Odéen, Peterson, Rabe, Wingren
Sekreterare tillika föredragande: Gilbe
Tillhandahållande av golfträning och -spel i simulator omfattas av reducerad skattesats
Frågor kring tillhandahållande av ett laddningsstationsnätverk för el till kunder med eldrivna fordon.
Tidpunkten för när skattskyldighet för uttag av tjänster för byggnation i egen regi upphör och fråga blir om entreprenad på annans fastighet är när köpeavtal avseende fastigheterna ingås.
Fråga om ett företags tillhandahållande av uppdrag som god man eller förvaltare omfattas av undantag från skatteplikt när det är företagets anställda som förordnas och utför uppdragen.
Tillträde till klätterbanor har ansetts omfattas av reducerad skattesats.
Fråga om det är en bok eller sammanhäftade bilder som tillhandahålls.
När kontorsanställda – inom vissa av arbetsgivaren angivna ramar – köper in skrivbord och skrivbordslampa, faktureras och är betalningsskyldiga gentemot leverantören, har arbetsgivaren inte ansetts förvärva möblerna från leverantören och kan därför inte göra avdrag för den ingående skatt som belöper på förvärven.
Kortutgivares åtagande att överföra pengar till annan part i en transaktionskedja mot ersättning har ansetts utgöra omsättning i mervärdesskattehänseende
Sökanden har ansetts förmedla direktsända kulturella och idrottsliga evenemang via digitala plattformar till kunder i annans namn för annans räkning. Förmedlingen har därför ansetts omfattas av 5 kap. 5 § ML när kunden är en beskattningsbar person och 5 kap. 7 § ML när kunden inte är en beskattningsbar person.
Tillhandahållande av teckenspråksutbildning på distans till ett utbildningsbolag har ansetts innebära att lärarpersonal ställs till uppdragsgivarens förfogande vilket inte omfattas av undantag från skatteplikt.